Takvim

Temmuz 2018
PztiSalÇrşPerCumCmtsiPaz
 << < > >>
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Anahtar kelime (taglar)

Bu blogda hiçbir tag yok

Şu anda kimler hatta?

Uye: 0
Ziyaretçi: 1

Ilan

Son yorumlar

Yorum yok.

Kategoriler

rss Sindikasyon

Tema seçinBasmayan fındık kafaları seveyim!

Hamdolsun fındık 10 lira!

                          Geçen yıl fındık 13 lira iken, şimdi 10 lira…


                             Ver mehteri!


TMO, fındık 10 lira dedi ama sanmayın ki, bu burada kalacak. Fındık 7 liraya kadar düşecektir. Fındık üreticileri tepkili… Az değil, 400 bin fındık üreticisi var. Bu da 2 milyon insan demek. Fındık yetiştiren iller, AKP’ye yüzde 60’a yakın destek vermiştiler.


Bazı üreticiler, fındıkları söküyor tepki olarak. Birisi de sosyal medya üzerinden, kestiği fındık ağaçlarının görüntüsünü paylaşmış. Yaygın medya iktidarın borazanı olunca, sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışıyorlar.


Çok duyarlar, devam edin!


Yazdım birine, “fındık ağaçlarını keseceğine, sen boynunu kes, daha iyi. Ağaçtan ne istiyorsun, o hep yeşil kalsın ama senin gibi bir odun, devrilsin!” dedim. Bu söylediklerime kızanlar oluyor. Ulan o kadar fındık yiyorsunuz, kafa yine basmıyor!


Fındık zekayı açar, biliriz.


Karadenizli için fındık, hayat demek. Fındık; evlilik demek, yuva demek, huzur demek… Düğünler fındık hasadını bekler. Gençler fındık parasıyla okur. Fındık okul ve eğitim demek, gelecek demek… Hal böyle iken Karadenizli, bir türlü bu iktidarın gerçek yüzünü görmedi, görmek istemedi…


Biz söyledik, bizler dinledik!


Prof. Dr. Haydar Baş, yazdığı ekonomi kitabıyla  “tarımın stratejik” olduğunu yazdı. Fındığa özel bir önem verdi. On yıl önce, “fındığı 10 lira yapacağım” demişti. Ona gülenler şimdi ağlıyor. Zaten Haydar Hoca’ya gülenler, mutlaka ağlar.


Demedi demeyin!


O kadar, şahit oldum ki bu tiplere, anlatsam hayretler içerisinde kalırsınız. Ve şuna inandım: Haydar Hoca’ya güleni, Allah mutlaka ağlatır!


Neden mi?


Çünkü “ben siyaseti son nefes için yapıyorum” diyen bir insana ihanet, gayretullaha dokunur. Siyaseti, vatan müdafaası olarak görüyor. Bu yüzden onun siyasetinde ekonomi çok önemli, fındık çok önemli, buğday çok önemli, mercimek, pirinç, çok önemli... "Silahsız savaşırsınız ama buğdaysız savaşamazsınız” demek, ne demek?


Tarıma sahip çıkmak, vatana sahip çıkmaktır. 


İktidar, AB’ye verdiği sözü tuttu, tarımı bitirdi.Çiftçiyi unuttu. Köylüyü kuruttu. AB’ye söz verenler, Karadenizliyi hatırlar mı? Ama o Karadenizli, kendine bitirenleri hep ödüllendirdi. Şimdi kendi düşen ağlamaz. 


Dünya fındık üretiminin yüzde 70’i Türkiye’de olacak ama fındık fiyatını Karadenizli değil, İtalyan bir firma belirleyecek. Olacak şey mi?


Türkiye fındık üretiminde dünya birincisi, sonra İtalya ve İspanya gelir, ardından Gürcistan üretici ülkeler listesinde yerini alır. İtalyan firma Ferrero 2014 yılında, Türk fındık devi Oltan Gıda'yı satın alır. Ve Türk piyasasına hakim olur.


“Büyük balık küçük balığı yutar” kapitalist anlayış, aynel yakin gerçekleşir. İşte 2 milyon Karadenizlinin fındığı böyle yutulur. İktidarda Haydar Hoca’nın Milli Devlet Sosyal Devlet’i olacak ki, bu küresel firmalara dur diye. Türkiye’nin Fiskobirlik’ini bu iktidar kuşa çevirdi. Eğer Fiskobirlik’in eli kolu bağlanmasaydı, bu olmazdı.


TMO’nun "fındık 10 lira" demesi Ferrero’nun işine geldi. Dünya çikolata devi, eminim iktidara “İsa sizi korusun!” demiştir.  Durumdan, Ülker’de mutlu olmuştur. Ucuz fındık, daha büyük kazanç demektir. Fındığa bile sahip çıkamayan bir devlet, neye sahip çıkar taktirlerinize bırakıyorum. İlkokul mezunu bir "vaiz" bunları "kandırdı", okumuş İtalyanlar hali hayli kandırır.


Bir avuç fındıktan, bir kavanoz çikolata yapılıyor. Bunu Karadenizli değil, İtalyanlar yiyor. 


Ver mehteri!


Karadenizlinin fındık yiyecek ağzı olsaydı, “Karadeniz’in her tarafına çikolata fabrikaları açacak, devlet babanız sizi sırtında taşıyacak, bir eliniz yağda bir eliniz balda olacak”  diyen Prof. Baş’ı duyarlardı. 


Şimdi bir elde fındık, bir elde mendil!


Artk gah ağla, gah dilen!


Sırtta taşınan İtalyan firması!


Firmayı değil, fındık kafaları suçluyorum.


Akletmeyen, düşünmeyen, bir dombra müziğe kanıp, çocouklarına acımayanları suçluyorum.


Firma veya firmalar rahat olsun!


Yemeyenin malını yerler!


Adamlar hırsızlık değil, kapitalizm ticareti yapıyorlar. 


TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar “üreticiye emanete fındık bırakmayın dedik. Ama üreticimiz uyarıları dikkate almadı. Emanete fazla fındık bıraktı. Fındığın tamamı pazara inseydi fındık 5 lira olurdu”  dedi.


Emanete, ihanet edildi anlayacağınız. Fındık 10 lira ise Sayın Bayraktar’a dua edilsin. Sektörde rekabet ortamı yok edildi, çok önceden. Toprak satan anlayış verimli şirketlerinde satışlarını kolaylaştırınca, küresel dev firmalar, yerel şirketleri ele geçirip, tekel oldular.


Bunu kim veya kimler sağlıyor? 


Karadenizlinin yüzde 70 oranında desteklediği iktidar. 


Muhalefet farklı mı? 


Tövbe.


İlk defa Kılıçtaroğlu “Tarım stratejiktir” dedi, mercimeği hatırladı. Onu da, yine Haydar Hoca’dan çaldı. Dünyada kapitalizmi silen tez, Milli Ekonomi Modeli; tezin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş ama soyulan ülke Türkiye… 


Yutulan balıklar Türk sazanları…


Sadece fındıkla, Haydar Hoca, bütün Türkiye’yi besler. He vallahi, bu hamaset değil. Elin İtalyan’ı 2 milyonu soyarken, halen, basmayan fındık kafaları seveyim!                    
Yeni Mesaj Gazetesi 
 
Yusuf Karaca
24 Ağu 2017
tunalim · 137 görünüşler · Yorum bırakın

Tarımsız Türkiye'de çiftçi yok oluyor

Tarımsız Türkiye'de çiftçi yok oluyorBağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Türkiye 2019 seçimlerini konuşmaya başladı ancak, iş ve aş problemi bizce daha acil…" dedi. Prof. Baş Yeni Mesaj'daki yazısında Tarımsız Türkiye'nin halini kaleme aldı. 

Türkiye 2019 seçimlerini konuşmaya başladı ancak, iş ve aş problemi bizce daha acil…

Çiftçinin, hayvan yetiştiricisinin, emeklinin, öğrencinin, dulun ve yetimin derdini dinleyen yok.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçi sayısı 2.8 milyondan 2.2 milyona düşmüş durumda.  Bu, çiftçilikten ekmek yiyen 600 bin kişinin mesleğini bıraktığını gösteriyor.

Nüfusumuz son 14 yılda 13 milyon kişi artarken, tarımın yurt içi hâsıladaki payı yüzde  10’dan yüzde 7’ye geriledi.

Türkiye; son 10 yılda ekilen ve dikilen tarım arazilerinin yüzde 8.2’sini, toplam tarım alanlarının da yüzde 5.22’sini kaybetti.

Eskiden beri duyarız, “Türkiye, tarımda kendi kendine yeten 7 ülkeden biri” diye. Bu geçmişte kaldı.

Şu anda sebzeden meyveye, neredeyse her şeyi ithal ediyoruz.

Buğdayı Rusya’dan, Etiyopya’dan, Ukrayna’dan; mısırı ve mercimeği Rusya’dan; arpa ve nohutu yine Rusya’dan; pirinci Kırgızistan’dan; kuru meyveyi İran’dan, Tunus’tan, İngiltere’den; çayı İran’dan, Çin’den; bir zamanların fakir yemeği kuru fasulyeyi Arjantin’den, Peru’dan alıyoruz. Hatta enginar bile Mısır’dan geliyor.

Salatalık Gürcistan’dan ithal; patates Almanya, Fransa ve Hollanda’dan…

Acı tablo hem ülkemizin bir sömürge gibi açık pazar haline geldiğini gösteriyor; hem de Türk çiftçisinin yok olduğunu…

Tabii, işin bir de stratejik tehlikesi var. Savaş teknolojisinin çok ötesinde aç bırakma tehdidi, toptan, tüfekten daha tehlikeli bir durum günümüzde.

2016 verilerine göre, Konya ilimiz kadar yüzölçümü olan Hollanda’nın 2015 yılı tarımsal ihracatı 93 milyar dolar olarak gerçekleşirken, Hollanda’nın 7 katı büyük tarımsal alanı olan Türkiye'ninki ise 18.7 milyar dolar oldu.

Ne çiftçimizi koruyabildik, ne halkımıza yerli ve ucuz ürün sunabildik…

Tam tersine yurt dışındaki çiftçinin emeğini ve üretimini, vatandaşımızın emeğine tercih ettik.

Her zaman diyoruz, ne ekersek onu biçiyoruz.

Hal böyleyken, karpuzu tarlada kalan; ürünü ithal mallara karşı çok pahalıya mal olduğu için rekabet edemeyip satmaya bile kalkmadan eşe dosta tarladakileri bedava dağıtan, kendi aç gezen çiftçi halen çözüm aramıyorsa bizim yapabileceğimiz bir şey de yok demektir.

Mesela, Karadeniz'deki fındık üreticisi iki yıl önce 20 TL’ye çıkan fındığın bugün 8-9 TL arasında satılmasına memnun herhalde…

İthalat her yıl artıyor. 2002'de 148 milyon dolar olan buğday ithalatı, 2007'de 570 milyon dolara, 2014'te 1 milyar 546 milyon dolara yükseldi.

ABD’de litresi 2 lira 41 kuruş, Rusya’da 2 lira 22 kuruş olan mazotun Türkiye fiyatı 4.55 lira...

Oysa Milli Ekonomi Modeli’nin uygulanacağı BTP iktidarı, iş başında olsa idi;

“Tahditler kaldırılacaktı.

Devlete ait topraklar uzun vadeli, sembolik ücretler karşılığında kiraya verilecekti.

Ürün fiyatları çiftçiler tarafından üretici kooperatifler üzerinden belirlenecekti.

Devlet, üreticinin yetiştirdiği ürünün yüzde 50’sine en az 6 ay evvelinden avans verecekti.

İthal ürünlere karşılık yerli üreticinin korunması devlet garantisinde sağlanacaktı.

Türk tarımının bitmesinde ithalatta kotaların kaldırılması en büyük etken olmuştur.

Tarım için gerekli olan finansman, elde edilen üretim karşılığı senyoraj geliri ile karşılanacaktı. Devlet tarıma bağlı sanayi üzerine yatırım yapmak isteyen girişimcilere, “proje mukabili sıfır faizli krediler” ve “gerekirse geri ödemesi üretim veya ürün” olacak türden kredi verecekti.

Devlet ürünlere pazar garantisi sağlayacaktı.

Çiftçilerimiz emeklilik desteği ve doğal afetlere karşı sigorta desteği alacaktı...”

Ancak bunların hiç birini gerçekleştirme şansı bize verilmedi.

Çiftçilerimiz hem açlık, hem de topraklarının elinden çıkma tehdidi ile karşı karşıya.

Yabancılara toprak satışının önünü açan düzenlemeler ile topraklarımızın kanuni yollarla  yabancıların mülkü haline gelmesi de yakında karşılaşacağımız bir tehlike.

Ne diyelim, çıkmayan candan umut kesilmez, belki artık gözlerini açarlar…

24 Ağu 2017
tunalim · 54 görünüşler · Yorum bırakın

HAYDAR BAŞ: YAŞASIN TÜRK MİLETİ

BAŞTÜRK HAYDAR BAŞ, 7 DÜVELE POSTASINI KOYDU!! Dindar arıyorsan işte gerçek dindar vatanını milletini seviyorsan işte gerçek vatan millet sevdalısı. Çözüm kurtuluş arıyorsan işte ilmiyle milli ekonomi modeliyle dünyaya el öptüren en ünlü dünyanın internet sitelerinde haydarizm uluslararası milli ekonomik model haydar baş diye geçen haydar cesur yürekli korkusuz.isminin özelliklerini taşıyan allah cc luhudan başka kimseden korkmayan gerçek milliyetçi gerçek atatürkçü birliğin tek adresi baş türk haydar baş dır ey türk milleti uyan artık vallahi diğerlerinin hepsi boşdur.uyuma vakti geçti aklın varsa haydar baş hocaya koş dur.aklın yoksa boş kuklalarla avun dur.YA İSTİKLAL,YA ÖLÜM!....

Muaviye nefsine, bunlar Haçlıya uydu

Yeni Mesaj
Muaviye zihniyeti, İslam tarihinde dini, koltuk uğruna kullanma ekolünün başı olarak tarihe geçmiştir. İktidar için her yolu “mubah” gören bu anlayış, İslam’a çok büyük zararlar vermiştir.
Başta Ehl-i Beyt imamları olmak üzere, bu anlayışa karşı olan çok mübarek şahsiyetler hayatını kaybetmiş ve bu uğurda şehit edilmişlerdir... Hz. Osman’ın kanı bahane edilerek, Hz. Ali ile savaşan Muaviye kendine taraftar toplamak için, sevgili Peygamberimizin eşini dahi koltuk savaşının bir parçası yapmak istemiştir.
Sonra Hz. Hasan’ı zehirleterek öldürtmüştür. Hz. Hüseyin efendimizi ise malum, oğlu Yezit eşi benzeri görülmemiş bir vahşet ile şehit etmiştir. Daha sonraları bu zihniyet İmam-Azam-ı döverek öldürmüştür. Emevi zihniyeti Halid-i Bağdadi eliyle Osmanlı’ya bulaşmış ve büyük katliamlara sebep olmuştur. Emevi saltanatına İslam dünyasında son veren kişi de, Bektaşi geleneğinden gelen Atatürk olmuştur.
Şimdi bunları neden mi anlattım?
Bu zihniyet İslam dünyasına girmiş bir virüstür. Belli yer ve zamanlarda ortaya çıkıp İslam’ın özünü tehdit edebilmekte ve İslam dünyasını karıştırabilmektedir.
Bu ekol, İslam tasavvufundan ve Ehl-i Beyt anlayışından mahrum kaba softa ham yobaz anlayışıdır. Her şeyi yönetim eksenli düşünür, iktidarına malzeme yapar. “Her şey insan içindir” anlayışı yerine “her şey koltuk içindir” anlayışı hâkimdir. Güya, koltuğu da İslam için istiyorlarmış!
Oysa bu kılıf…
İslam’ın koltuğa ihtiyacı yoktur. İslam bir koltuğa değil, insana geldi. İnsanı koltuğun esiri olmaktan, kurtarmak için geldi… Koltuğa esir olan değil, koltuğu esir alan insan tipini var etmeye geldi…
Kundaktaki bebeği iktidar için tehlikeli görüp, yok etme anlayışının İslam neresinde?
Küçücük, masum, günahsız bir bebeği gelecekte, tahtı tehlikeye sokacak diye öldürmenin İslam neresinde?
Peygamberin ve Ehl-i Beyt’in hayatında var mı böyle bir örnek? 
Asla…
Ancak Muaviye ekolüne İslam diye yapışanların uydurma fetvalarında görülebilir.
Gelelim günümüze:
Günümüzde insanımıza İslam diye yutturulan öyle icraatlar var ki, maalesef bu zihniyete ve anlayışa, Muaviye veya Emevi anlayışı demek de mümkün değil…
Muaviye, Hz. Ali karşısında savaşta yenilince, mızrak ucuna Kur’an takmayı emrediyor. Kur’an’ı gören Hz. Ali taraftarları “biz Kur’an’a karşı savaşmayız” diye geri çekiliyor. Kur’an’ı Müslüman’a karşı kullanma eylemi ilk defa bu şahsa nasip oluyor! 
Şeytanın aklına gelmeyecek bir metottur bu… Muaviye anlayışı, AKP zihniyetinin yanında bin defa zemzemle yıkanmış sayılır.
Neden mi?
Muaviye nefsine, bunlar ise Haçlı’ya uydular. 
Koltuk uğruna insanın nefsine uyması ve İslam’ı nefsi hesabına kullanması elbette kötü… Ancak, İslam’ı Haçlı hesabına kullanmak hiçbir şeye benzemez.
Bunların nasıl bir tür olduklarına, İslam tarihine bakarak bir isim dahi veremedim. Çünkü benzerleri tarihte hiç yaşanmamış ve görülmemiştir.
Çok özel bir tür!
Ancak, kıyametin alametlerinden sayılan deccal türüne benziyor. Deccal olduklarını iddia etmiyorum. Deccal hadisine bakarak, bu olaylarla benzerlikler gösterdiğini ifade etmek istiyorum.
Hadiste, “ Deccal ümmetim içerisinden çıkacaktır. Onun bir elinde nur bir elinde ateş olacak. Nur dediği ateş, ateş dediği ise nurdur. Ümmetim hakkında en çok korktuğum deccal fitnesidir. Ümmetim deccal’ın peşine takılarak, okun yaydan çıktığı gibi İslam’dan çıkacak ve Hıristiyan olacaktır. Mescitler dolup taşacak ancak içerisinde çok az iman ehli olacak…” buyruluyor.
Allah aşkına, kalbinde zerre imanı ve insafı kalan söylesin, bu iktidarın Irak’ta Amerika safında ne işi vardı?
Libya işgal edilirken İzmir’i merkez yapan anlayışın neresinde İslam var? Bu olayı gizlemek için ne kadar ayet ve hadis kullanıldı?
Ne kadar, Akif şiirleri parçalandı?
Şimdi dünyanın gözü önünde ‘Büyük İsrail’i kurmak amacıyla Suriye’ye uygulanan terörün destekçisi, silah sağlayıcısı ve ev sahipçisi bunlar değil mi?
Yine ‘Büyük İsrail’ için PKK müzakerecisi değiller mi?
İsrail koruyucusu ve kalkancısı değilseniz, Kürecik radar üssü ile kimi koruduğunuzu söyleyebilir misiniz?
Bütün bu icraatlar, Haç’a uymaktır.
Kur’an’ı nefsi için kullanan Muaviye, Haçlı için kullananların yanında çok hafif kalır.12 Tem 2013
Admin · 617 görünüşler · Yorum bırakın

AKP'nin icraatları

Prof. Dr. Haydar BaşCamiler kışlamız, minareler süngümüz olacak diyerek yola çıkan AKP hükümeti, İslam tarihinde örneği görülmemiş yanlışları hayata geçirdi.
AKP’nin on yıllık karnesinde ne dış politika, ne terör, ne ekonomi aslında en büyük facia inancımız üzerinde yapıldı.
Gezi Parkı olaylarında camiye sığınan gençlerin camide içki içtiğini eleştirecek kadar dini kurallara dikkat eden Başbakan’ın döneminde 70 bin kilise evinin açıldığı malum…
Üstelik bahsi geçen iddianın dinimizce haram kabul edilen bir iftira olduğu da, müezzinin verdiği ifade ile ortaya çıktı.
İçki düzenlemesine yönelik tepkiler için, “iki ayyaşın çıkardığı yasa muteber oluyor da inancın getirdiği gerçeğe niye itiraz ediyorsunuz” diyerek söze başlayan Erdoğan’ın bu iki ayyaştan cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ü ve İnönü’yü kastettiği basında geniş yer bulmuştu.
İçki üzerinden yapılan bu inanç hassasiyeti siyaseti, maalesef sokak sokak açılan kiliselere ve misyonerlik faaliyetlerine nedense ses çıkarmamaktadır.
Son olarak, İzmir Alaçatı’daki Pazaryeri Camii’nin, hem cami, hem kilise olarak hizmet verdiğini öğrendik.
AKP’nin İslam dinine yönelik tahribatları, hiçbir sol iktidar tarafından dahi hayata geçirilmemiş, buna cesaret dahi edilmemiştir. Bu iktidar döneminde,
* AB mevzuatına uygun Türk Gıda Kodeksi’nde, domuz eti satılabilir kasaplık et olmuş, satışı serbest bırakılmıştır.
* Din dersi kitaplarından Kelime-i Tevhid’in ikinci kısmı olan “Muhammedün Resulullah” çıkarılmıştır.
* İçişleri Bakanlığı’nın 2006 yılındaki 2227 sayılı kararı ile nüfus kâğıtlarından ‘dini İslam’ ibaresi kaldırılmıştır.
* İmar Kanunu’nda yapılan değişiklikle “cami” ifadesi “ibadethane” olarak değiştirilmiştir. Bundan sonra mahalle aralarında 70 bin kilise evi açılmıştır.
* Erdoğan, 2002 seçimi öncesi Of’ta, “Türkiye’de 30’a yakın etnik grup ve 4 hak din vardır” demiştir.
* Bu hükümet, Urfa’da Halilürrahman’ın karşısında dinler bahçesini, 2004 senesinde Antalya’da başka bir dinler bahçesini açmıştır.
* Başbakan, bismillah diyerek kilise kurdelesi kesmiştir.
* AKP döneminde 2005’de yapılan TCK değişikliği ile zina suç olmaktan çıkarılmıştır.
* AKP, 3 Nisan 2007’de Kasımpaşa’da Büyük Piyale Kur’an Kursu’nun yıkımına karar vermiştir.
* Kur’an kursu yıkılırken, Van Akdamar Kilisesi 3 milyon TL para harcanarak onarılmış ve ayine açılmıştır,
*15 Ağustos 2010-2011-2012 tarihlerinde Trabzon Sümela Manastırı’nda ayin gerçekleşmiş; 19 Eylül 2010-11 Eylül 2011 ve 9 Eylül 2012’de Van Akdamar’da ayin yapılmıştır. İzmir’in Çeşme beldesinde Pazaryeri kilisesinde, Diyarbakır Surp Giragos Ortadoks kilisesinde ayin yapılmıştır.
* AKP döneminde ilk defa kilise imarı için yer tahsis edilmiştir.
* İlk defa bu hükümet döneminde camiler kiliseye çevrilmiştir…
* Peygamberimize “Muhammed kılıçla din yaymaktan başka ne yapmıştır” diyen Papa 16. Benedik’i, Erdoğan uçağın merdivenlerinde karşılamıştır.
* İslam dininde yasak olmasına rağmen, 2004 senesinde din dersi kitaplarına Hz. Peygamberimiz’in minyatür resimleri konulmuştur.
* AKP döneminde “Allah katında tek din İslam’dır” ayeti, AB ve ABD’den gelen tepkiler nedeniyle Cuma hutbelerinde yasaklanmıştır.
* 24 Eylül 2008’de, AKP hükümetinin Milli Eğitim Bakanlığı, İmam Hatipler’de dinler tarihi dersine Hıristiyan rahip ve hahamların davet edilmesini ve gençlere ders vermesini istemiştir.
* AKP döneminde bedava dağıtılan din dersi kitaplarından Gökbulut ve Öcal’ın hazırladığı 6. sınıf “Din kültürü ve ahlak bilgisi” kitabında sayfa 118’de, Veda Hutbesi’nde yer alan “Allah ve resulünün sünneti ifadesi” çıkarılmıştır.
* 2005’te onaylanan din kültürü kitaplarında Kelime-i Tevhid, “la ilahe illallahtır” şeklinde yer almıştır.
* Bazı köylerde ilköğretim çocuklarına ücretsiz dağıtılan ilkokul 1. sınıf okuma-yazma öğreniyorum kitaplarında 13 ve 15. sayfalarda kiliseye giden üç çocuk resmedilmekte, haç işareti olan ve kilise dualarını gösteren fotoğraflar bulunmakta idi. (12.7.2004 tarih ve 115 sayılı onay taşıyan AB destekli kitaplar)
* 26.9.2004’te kabul edilen 5237 sayılı kanunla, evinde Kur’an öğretenlere hapis cezası getirilmiştir.
Bunlara imza atan bir hükümet, lütfen gençlerin din anlayışlarına ve yaşayışlarına dil uzatmasın...
Bütün bunları yapan iktidarın İslam’a hangi hizmeti yaptığını merak ediyoruz. Prof. Dr. Haydar Baş
12 Tem 2013
Admin · 649 görünüşler · Yorum bırakın

Bizim aynamızda kendini görenler

Prof. Dr. Haydar Baş
Ömrü, Türk milletinin birliğine ve beraberliğinin teminine yönelik çalışmalarla geçen bizler, bu mücadeleyi 40 bin sayfadan fazla tutardaki dava dosyaları ile uğraşarak geçirdik.
Hakkımızda atılmayan iftira kalmamış, “çamur at izi kalsın hesabı” bir tekini kaybetmediğimiz davalar, yıllar yılı iftiralara cevap vermiştir.
Yazdıklarını okuduğumuzda bizi bugün bir kere dahi dinlemediğine emin olduğumuz bazı kalemler, sanki 1990’lı yıllarda hakkımızda uydurulan iftiralarla dolu metinleri tozlu çekmecelerden çıkararak aynen gündem ediyorlar.
O tarihlerde profesörlük unvanını Türkiye’de kullanamayacağımız yönünde davalar açılmıştı. 
Oysa biz, 14 sene Bakü Devlet Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak vazife yaptık.
Bu konuda kazandığımız ve bu iftirayı ortaya atanların yer aldığı gazete ve dergileri büyük zararlara uğrattığımız pek çok dava söz konusu.
Aynı konuda açılmış ve tarafımızdan kazanılmış, kesinleşmiş yargı kararları olmasına rağmen, ellerinde sığınacak başka bir liman olmaması hasebiyle bugünün kalemşörleri de buna sarılmış. Ne yazık ki, hakkımızı savunmak adına geçmişte yaptığımızı bunlara da yapacak ve hukuki yolları kullanarak bunlardan da attıkları iftira için tazminat alacağız.
Üzerimize atılı 40 bin sayfalık karalama ve suç duyurularının tamamı üç beş maddenin değişik şekillerde ısıtılarak Türk halkına sunumundan ibarettir.
Biz isterdik ki, yirmi yılı aşan bu kısır döngü, Türk milleti adına yaptığımız hayırlı işler ile değiştirilsin.
İdrakleri o kadarına el verdiği için sadece iftiraya aklı erenler, keşke Türk milleti menfaatine gelişmeleri de anlayabilseler ve köşelerine taşısalar.
İşte o zaman gerçek manada gazeteci olurlar. İşte o zaman Türk milletinin gazetecisi olurlar.
Zira bugün Prof. Dr. Haydar Baş ismi, sağın veya solun temsilcisi değil, Türk milletinin değerlerinin özdeşleştiği bir referans olmuştur.
Bize, yirmi senelik temcit pilavları ile yüklenmeye çalışanlar, bilerek veya bilmeyerek dış mihrakların ekmeğine yağ sürmekteler. Şahısları adına emeklerine yazık diyoruz…
Biz, bu saldırıları yapanların eskiden kalma bahanelerini okuduğumuzda, yersiz çıkışın nedenlerini düşündük. 
Yersiz zira Türkiye’de ve dünyada o kadar ciddi gelişmeler, sistem değişiklikleri ve kitlesel halk hareketleri ile şekillenen olaylar söz konusu iken, bunlar üzerinden verilecek mesajlar dururken, idrakleri zayıf arkadaşlar bize yüklendiler.
Siyasete girmeden evvel başlattığımız, birlik konferanslarımız, Bağımsız Türkiye Partisi’ni kurduktan sonra siyasal bir kimliğe bürünse de, yaptığımız çalışmalar partizanlığın üzerinde fevkalade faydalar sağlamıştır.
“Mandacı değil ulusal, şövenist değil milliyetçi, fundamantalist değil dindar” bir parti olarak yer aldığımız Türk siyasetinde; “Türk, Kürt, Laz, Çerkez ve Boşnak kardeştir” sloganımız, “dini bütünlüğümüz milli birliğimizdir” ikazımız, “sivil, asker, devlet ve millet bir bilek bir yürek olalım” çağrımız, “Alevi-Sünni itikatta birdir” ispatımız ve Müslüman Atatürk’ü anlatmamız Türk siyasetinin ilkleridir.
Milli Ekonomi Modeli gibi dünya ekonomisinde çığır açan çözüm modelimiz de dünya ekonomisinde bir ilktir.
Böyle ilkleri arkadaşlar idrak edememiş olabilirler.
Biz, mesela bizi bugüne kadar takip etmemiş bu arkadaşların Rusya Duma’sında yaptığımız ve Putin’in “Bu modelin tamamını uygulayacağız” dediği oturumumuzu seyretmesini isteriz.
Belki bizi tanırlar.
Ya da yedi uluslararası kongrede tanıtılan, yedi düvelin duyduğu ve 150 ülkenin kısmen uygulamaya başladığı Milli Ekonomi Modeli’ni okumalarını.
Siyaset halka inerse ona çözümler sunar, sırtını giydirir ve karnını doyurursa siyasettir.
‘Türk milleti birdir, beraberdir. Ayıranlar kalleştir’ dediğimizde biz, işte bu ilkleri anlamayarak karşısına geçenleri ikaz etmek istemiştik.
Atatürk hakkında dediklerimizde elbette ki ilk. Türk milletinin kurucusu üzerinden yapılacak bölme hareketlerinin tamamının önüne geçecek gerçekleri cesaretle ve ilk defa dile getiren bizlere, “Bir insan hem Atatürkçü, hem de Müslüman olabilir mi?” gibi sığ bir soru sormak, aslında şahsımızda Atatürk hayranı milyonlarca Müslüman Türk’ü İslam dairesinden çıkarmaktadır. 
Dediğimiz gibi idrak meselesi…
Ehl-i Beyt açılımımız büyük bir bereket olmuş, dünya genelinde özellikle Suriye’de çıkarılmak istenen Şii - Sünni savaşının önüne geçilmesinde tampon vazifesi görmüştür. 
Ülkemizde Alevi - Sünni gerginliği ile planlanan kaosu bozan da Ehl-i Beyt çalışmalarımızdır.
Bizim siyasi neticeler veren ancak İslam itikadında bozulmuş birliği temin eden bu hareketlerimiz de yine mazisi kırk sene evvele dayanan “sahte şeyh ve İran bağlantısı” iftirası üzerinden sunulmaktadır. Ne bir İranlıyı tanımaktayız ne de bir defa İran’a gitmişizdir. Bizi bir defa dinlememiş arkadaşlar, İran ile bizim izlediğimiz siyasetin ve dine bakışın birbirine zıt olduğunu keşke görebilselerdi.
Bu iftira da geçmişte kesinleşmiş yargı kararları ile defalarca cevaplanmıştı. Yine hukuki yollardan attıkları iftiranın hesabı sorulacaktır.
Atatürk gibi Milli Mücadele’nin mimarı hakkında dediklerimizden rahatsız olanlar, Milli Mücadele’de Atatürk’ün çizgisini eleştirenlere elbette ki sahip çıkacaklar.
İskilipli Atıf Hoca gibi, Atatürk’ün ve kuvva hareketinin karşısında duranlar hakkındaki sözlerimizi Kur’an, İslam ve sünnet üzerinden sorgulayan, yani iftiralarına dini de alet ederek kafa karıştırmaya çalışanlara şunu diyebiliriz:
“İskilipli Atıf Efendi’nin, Teali İslam Cemiyeti Başkanı olarak yayınladığı bildiride: 
Mustafa Kemal ve Kuvayı Milliye maskaraları Yunan askerlerinin önünden kaçıyor… İngilizleri kızdırdınız, üzerimize Yunanlıları musallat ettiniz. Şimdi oturup yenilginin sonuçlarına katlanmak yerine Yunanlılarla harbe tutuşuyorlar…” (Yunus Nadi, Ankara’nın İlk Günleri, Hisar Matbaası, İstanbul 1995, sayfa 117-118) diyerek kuvva hareketini reddetmiştir.
Burada, dindar Atatürk değil, kuvva hareketi ile düşmana direnen komutan Atatürk’ten rahatsızlık vardır.
Asıl maksat da zaten milli iradeden duyulan bu rahatsızlıktır.
Milli iradeye sahip çıkan bizlerin varlığından duyulan endişedir.
Bizim yazılarımızın okunduğu TV kanallarına uygulanan hukuk dışı para cezalarını da aynı endişenin yansıması olarak görüyoruz. 
MHP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim Işık, verdiği soru önergesi ile RTÜK’ün neden sadece Meltem - Mesaj Medya Grubuna, yayınlanan reklâmlar bahanesi ile bu kadar ağır para cezaları kestiğini Meclis gündemine taşıdı. Aynı reklâmların gösterildiği diğer kanallara verilmeyen bu cezaların arkasındaki siyasi baskıyı sordu.
Tarih boyunca milli duruş sahibi olanlar, siyaseti ve dini şahsi hırslarına alet edenlere cesaretle hesap sormuştur. Bu soru önergesi de bunlardan biridir. Bütün kredilerini kaybetmiş bir gazetenin ve bir yazarının bizim adımızla bir makama gelmeye çalışması olsa olsa zilletin ta kendisi olabilir. Onun için bu gazetenin ve yazarının ismini anmaya gerek duymuyorum.
Fitne ve nifak ehli her dönemde olacaktır. İstikamet üzere olanlara düşen vazife haklı yoluna devam etmesidir.
Baki Hüda’ya emanet olun…Prof. Dr. Haydar Baş
12 Tem 2013
Admin · 648 görünüşler · Yorum bırakın

Önceki sayfa  1, 2, 3, 4  Sonraki sayfa