Takvim

Temmuz 2018
PztiSalÇrşPerCumCmtsiPaz
 << < > >>
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Anahtar kelime (taglar)

Bu blogda hiçbir tag yok

Şu anda kimler hatta?

Uye: 0
Ziyaretçi: 1

Ilan

Son yorumlar

Yorum yok.

Kategoriler

rss Sindikasyon

Tema seçinBOP ateşi Mısır'ı yakıyor

BOP ateşi Mısır'ı yakıyorBOP’un parçalanmasını öngördüğü ülkelerden olan Mısır’da çatışmaların şiddeti her geçen gün artıyor. Kahire’deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı’na saldıran Mursi destekçilerine açılan ateş sonucu 50’den fazla kişi öldü, 300’den fazla kişi de yaralandı 

ORHAN DEDE
Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) sınrılarını ve rejimlerini değiştirmeyi hedeflediği 22 İslam ülkesinden biri olan Mısır’da yaşanan askeri darbeden sonra başlayan olaylar şiddetleniyor. Bir tarafta devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye destek gösterileri düzenlenirken diğer tarafta darbe yapan Mısır ordusuna Mursi karşıtlarının destek gösterileri sürüyor. Çatışmalarda ölü sayısı her geçen gün artıyor. Dün Mursi’nin gözetim altında tutulduğu öne sürülen Kahire’deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı’nı ele geçirmeye çalışan Mursi taraftarlarına açılan ateş sonucu 50’den fazla kişi öldü, 300’den fazla kişi de yaralandı. Mısır Ordusu ise “göstericilerin Cumhuriyet Muhafızları Karargahını basma girişimi sırasında göstericilerle askerler arasında çatışma çıktığını, 1 komutanın öldüğünü, 40’a yakın askerin de yaralandığını açıkladı. Önümüzdeki günlerde olayların daha şiddetleneceği tahmin ediliyor. İhvanı Müslimin Teşkilatının ateşe körükle gitmesi çatışmaları şiddetlendiriyor. 
Mısır’ın yeni Başbakan’ı Bahaüddin
Mısır Sosyal Demokrat Partisi lideri ve ekonomi uzmanı Ziyad Bahaüddin, başbakanlık görevine getirildi. Mısır devlet televizyonuna açıklama yapan geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur’un Basın Danışmanı Ahmed el-Muselmani, Ulusal Kurtuluş Cephesi lideri Muhammed el-Baradai’nin geçici cumhurbaşkanı yardımcısı, Mısır Sosyal Demokrat Partisi lideri ve ekonomi uzmanı Ziyad Bahaüddin’in ise başbakanlık görevine getirildiğini belirtti. Mursi yanlıları ise alınan kararı reddettiklerini açıkladı. Selefi Nur Partisi Genel Başkanı Yunus Mahyun, “Başbakanlık makamına gelecek ismin teknokrat ve bağımsız bir aday olmasını şart koşuyoruz. Ne Baradai ne de Bahaüddin’in bu görevler için uygun adaylar olduğunu düşünmüyoruz. Her iki ismin de adaylıklarını reddediyoruz” dedi. Ziyad Bahaüddin, devrik Mısır lideri Hüsnü Mübarek döneminde Yatırım ve Mali Denetim Kurumu Başkanlığı görevini yürütüyordu.
Selefi Nur Partisi desteğini çekti
Mısır’da yapılan askeri darbeye ilk etapta destek veren Selefi Nur Partisi, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde yaşanan ölümlere tepki olarak görüşme sürecinden çekilmeye karar verdiklerini açıkladı. Nur Partisi Başkanı Yunus Mahyun, yaptığı açıklamada Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi ile ekibinin duyurduğu ‘yol haritası’ sürecindeki yapılan tüm görüşmelerden çekilme kararı aldıklarını açıkladı.
Ordunun halka ateş açmasını “Cumhuriyet Muhafızları katliamı” olarak nitelendiren Mahyun, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur ile görüşmelerini durdurduğunu ifade etti.
Uçaklardan broşür atıldı
Mısır’ın başkenti Kahire’de meydanlarda toplanan Muhammed Mursi destekçileri ve karşıtlarına savaş uçaklarından broşür atıldı. Askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye destek için Nahda Meydanı’nda bir araya gelen göstericilere atılan broşürlerde, “Mısır’ın vefakar halkı. Silahlı kuvvetlerin asker ve subayları sizin için çalışıyor. Vatandaşlarımıza güç ve şiddet kullanmamaya söz verdik. Özgürlük, devrimin hedeflerinin gerçekleşmesi için bir sorumluluktur. Görüşlerin dayatılmasına, Mısır halkında korku uyandırılmasına, kamu mallarına zarar verilmesine izin vermedik, vermeyeceğiz. Allah, Mısır’ımızı korusun” ifadeleri yer aldı. Tahrir Meydanı’nda toplanan Muhammed Mursi karşıtı göstericilere atılan broşürlerde ise “Onurlu göstericilerimiz, gösterilerin barışçıl olmasına özen gösterin. Yasa dışı eylemler yapanları ve şiddeti tahrik edenleri bildirin” şeklinde ifadelere yer verildi.
Mursi’nin geri dönüşü mümkün değil
Muhammed Mursi’nin eski danışmanı Halid Alimuddin, Mursi’nin tekrar görevine iadesinin mümkün olmadığını belirtti. İhvan’ın bu gerçeği kabul etmesi gerektiğini ifade eden Alimuddin, “Saat geri döndürülemez” ifadesini kullandı. 
Her yerde çatışma var
Mısır’da ordunun yönetime el koyarak cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi görevinden almasının ardından ülkenin bazı bölgelerinde Mursi karşıtları ile destekçileri arasında çatışmalar yaşanıyor. Mısır’ın üçüncü büyük kenti Mansura, Kuzey Sina, İskenderiye, Tanta ve Kahire’nin Matatiya bölgesinde çatışmalar yaşandı. Bu arada Mısır Başsavcılığı’nın, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Genel Sekreteri Mahmud Hüseyin’in de aralarında bulunduğu 7 İhvan lideri hakkında “Göstericileri öldürmek ve şiddete teşvik” suçlamasıyla yakalama emri çıkardığı belirtildi. Mısır Başsavcılığı, “Göstericileri öldürmek ve şiddete teşvik” suçlamasıyla İhvan Genel Sekreteri Hüseyin ile 6 İhvan lideri hakkında yakalama emri çıkardı. Başsavcılık önceki gün de “Terör ve şiddete teşvik” suçlamasıyla gözaltına alınan İhvan’ın eski başkanlarından Muhammed Mehdi Akif’in de aralarında bulunduğu 4 İhvan lideri hakkında 15 günlük ihtiyati hapis kararı vermişti. Yeni Mesaj
19:10:32 . 12 Tem 2013
Admin · 580 görünüşler · Yorum bırakın

Komple yazıya sürekli link

http://tunalim.sosblog.com/The-first-blog-b1/BOP-atei-Mysyr-y-yakyyor-b1-p59329.htm

Yorumlar

Bu yazı için daha Yorum yok...


Yorum bırakın

Yorumların yeni statüleri: Yayınlanmış

URL'niz ilan edilecek


Resimdeki kodu girin


Yorumun metni

Seçimler
   (Ismi,epostayı ve url'i cookies lere kaydet.)