Takvim

Nisan 2018
PztiSalÇrşPerCumCmtsiPaz
 << < > >>
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Anahtar kelime (taglar)

Bu blogda hiçbir tag yok

Şu anda kimler hatta?

Uye: 0
Ziyaretçi: 1

Ilan

Son yorumlar

Yorum yok.

Kategoriler

rss Sindikasyon

Tema seçinBasmayan fındık kafaları seveyim!

                                                                                                                                                                                                                   Hamdolsun fındık 10 lira!

                          Geçen yıl fındık 13 lira iken, şimdi 10 lira…


                             Ver mehteri!


TMO, fındık 10 lira dedi ama sanmayın ki, bu burada kalacak. Fındık 7 liraya kadar düşecektir. Fındık üreticileri tepkili… Az değil, 400 bin fındık üreticisi var. Bu da 2 milyon insan demek. Fındık yetiştiren iller, AKP’ye yüzde 60’a yakın destek vermiştiler.


Bazı üreticiler, fındıkları söküyor tepki olarak. Birisi de sosyal medya üzerinden, kestiği fındık ağaçlarının görüntüsünü paylaşmış. Yaygın medya iktidarın borazanı olunca, sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışıyorlar.


Çok duyarlar, devam edin!


Yazdım birine, “fındık ağaçlarını keseceğine, sen boynunu kes, daha iyi. Ağaçtan ne istiyorsun, o hep yeşil kalsın ama senin gibi bir odun, devrilsin!” dedim. Bu söylediklerime kızanlar oluyor. Ulan o kadar fındık yiyorsunuz, kafa yine basmıyor!


Fındık zekayı açar, biliriz.


Karadenizli için fındık, hayat demek. Fındık; evlilik demek, yuva demek, huzur demek… Düğünler fındık hasadını bekler. Gençler fındık parasıyla okur. Fındık okul ve eğitim demek, gelecek demek… Hal böyle iken Karadenizli, bir türlü bu iktidarın gerçek yüzünü görmedi, görmek istemedi…


Biz söyledik, bizler dinledik!


Prof. Dr. Haydar Baş, yazdığı ekonomi kitabıyla  “tarımın stratejik” olduğunu yazdı. Fındığa özel bir önem verdi. On yıl önce, “fındığı 10 lira yapacağım” demişti. Ona gülenler şimdi ağlıyor. Zaten Haydar Hoca’ya gülenler, mutlaka ağlar.


Demedi demeyin!


O kadar, şahit oldum ki bu tiplere, anlatsam hayretler içerisinde kalırsınız. Ve şuna inandım: Haydar Hoca’ya güleni, Allah mutlaka ağlatır!


Neden mi?


Çünkü “ben siyaseti son nefes için yapıyorum” diyen bir insana ihanet, gayretullaha dokunur. Siyaseti, vatan müdafaası olarak görüyor. Bu yüzden onun siyasetinde ekonomi çok önemli, fındık çok önemli, buğday çok önemli, mercimek, pirinç, çok önemli... "Silahsız savaşırsınız ama buğdaysız savaşamazsınız” demek, ne demek?


Tarıma sahip çıkmak, vatana sahip çıkmaktır. 


İktidar, AB’ye verdiği sözü tuttu, tarımı bitirdi.Çiftçiyi unuttu. Köylüyü kuruttu. AB’ye söz verenler, Karadenizliyi hatırlar mı? Ama o Karadenizli, kendine bitirenleri hep ödüllendirdi. Şimdi kendi düşen ağlamaz. 


Dünya fındık üretiminin yüzde 70’i Türkiye’de olacak ama fındık fiyatını Karadenizli değil, İtalyan bir firma belirleyecek. Olacak şey mi?


Türkiye fındık üretiminde dünya birincisi, sonra İtalya ve İspanya gelir, ardından Gürcistan üretici ülkeler listesinde yerini alır. İtalyan firma Ferrero 2014 yılında, Türk fındık devi Oltan Gıda'yı satın alır. Ve Türk piyasasına hakim olur.


“Büyük balık küçük balığı yutar” kapitalist anlayış, aynel yakin gerçekleşir. İşte 2 milyon Karadenizlinin fındığı böyle yutulur. İktidarda Haydar Hoca’nın Milli Devlet Sosyal Devlet’i olacak ki, bu küresel firmalara dur diye. Türkiye’nin Fiskobirlik’ini bu iktidar kuşa çevirdi. Eğer Fiskobirlik’in eli kolu bağlanmasaydı, bu olmazdı.


TMO’nun "fındık 10 lira" demesi Ferrero’nun işine geldi. Dünya çikolata devi, eminim iktidara “İsa sizi korusun!” demiştir.  Durumdan, Ülker’de mutlu olmuştur. Ucuz fındık, daha büyük kazanç demektir. Fındığa bile sahip çıkamayan bir devlet, neye sahip çıkar taktirlerinize bırakıyorum. İlkokul mezunu bir "vaiz" bunları "kandırdı", okumuş İtalyanlar hali hayli kandırır.


Bir avuç fındıktan, bir kavanoz çikolata yapılıyor. Bunu Karadenizli değil, İtalyanlar yiyor. 


Ver mehteri!


Karadenizlinin fındık yiyecek ağzı olsaydı, “Karadeniz’in her tarafına çikolata fabrikaları açacak, devlet babanız sizi sırtında taşıyacak, bir eliniz yağda bir eliniz balda olacak”  diyen Prof. Baş’ı duyarlardı. 


Şimdi bir elde fındık, bir elde mendil!


Artk gah ağla, gah dilen!


Sırtta taşınan İtalyan firması!


Firmayı değil, fındık kafaları suçluyorum.


Akletmeyen, düşünmeyen, bir dombra müziğe kanıp, çocouklarına acımayanları suçluyorum.


Firma veya firmalar rahat olsun!


Yemeyenin malını yerler!


Adamlar hırsızlık değil, kapitalizm ticareti yapıyorlar. 


TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar “üreticiye emanete fındık bırakmayın dedik. Ama üreticimiz uyarıları dikkate almadı. Emanete fazla fındık bıraktı. Fındığın tamamı pazara inseydi fındık 5 lira olurdu”  dedi.


Emanete, ihanet edildi anlayacağınız. Fındık 10 lira ise Sayın Bayraktar’a dua edilsin. Sektörde rekabet ortamı yok edildi, çok önceden. Toprak satan anlayış verimli şirketlerinde satışlarını kolaylaştırınca, küresel dev firmalar, yerel şirketleri ele geçirip, tekel oldular.


Bunu kim veya kimler sağlıyor? 


Karadenizlinin yüzde 70 oranında desteklediği iktidar. 


Muhalefet farklı mı? 


Tövbe.


İlk defa Kılıçtaroğlu “Tarım stratejiktir” dedi, mercimeği hatırladı. Onu da, yine Haydar Hoca’dan çaldı. Dünyada kapitalizmi silen tez, Milli Ekonomi Modeli; tezin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş ama soyulan ülke Türkiye… 


Yutulan balıklar Türk sazanları…


Sadece fındıkla, Haydar Hoca, bütün Türkiye’yi besler. He vallahi, bu hamaset değil. Elin İtalyan’ı 2 milyonu soyarken, halen, basmayan fındık kafaları seveyim!                    
Yeni Mesaj Gazetesi 
 
Yusuf Karaca
00:20:35 . 24 Ağu 2017
· 131 görünüşler · Yorum bırakın

Komple yazıya sürekli link

http://tunalim.sosblog.com/The-first-blog-b1/Basmayan-fyndyk-kafalary-seveyim-b1-p59336.htm

Yorumlar

Bu yazı için daha Yorum yok...


Yorum bırakın

Yorumların yeni statüleri: Yayınlanmış

URL'niz ilan edilecek


Resimdeki kodu girin


Yorumun metni

Seçimler
   (Ismi,epostayı ve url'i cookies lere kaydet.)